Hastalar İçin

OrtoAmblemHerhangi bir sağlık problemi için ilgili cerrah tarafından ameliyat önerildiğinde, hastalar doğal olarak ciddi bir endişeye kapılır. Bunun en büyük sebebi öncelikle konu hakkında daha doğrusu başına gelecekler hakkında hastanın yeterli bilgisi olmamasıdır. Öncelikle sorun nedir ? Neden ameliyat yapılması gerekir ? Ameliyatta neler yapılacak ? Riskler nelerdir ? Başarı şansı nedir ? Ameliyat sonrası ağrı olacak mı ? Ne zaman ilgili kolunu veya bacağını kullanacak ? Ne kadar hastanede kalacak ? Ne zaman spora veya işe dönülecek ? şeklinde onlarca hatta yüzlerce soru akla gelecektir. Bu soruların hepsi ilgili cerrah tarafından cevaplanacaktır. Ancak hastalar günümüz teknolojisi içinde daha fazla bilgiye ulaşmak için farklı imkanları kullanabilmektedirler. Bu zaman zaman hastalar ve cerrahlar açısından avantajlı olsa da zaman zaman yanlış, yetersiz veya hastayı ilgilendirmeyen bilgiler nedeni ile hastanın kafasının daha fazla karışmasına neden olabilmektedir. Burada hastalarımız için ortopedi ve travmatolojinin farklı konularında yalın, öz ve doğru bilgiler verilmektedir. Bu sayede hastalarımız sorunları ile daha fazla bilgiye sahip olarak endişelerini azaltabilecelerdir.

Bu arada yukarıdaki ağaç resminin ne olduğunu merak ediyorsanız; bu amblem Ortopedi’nin evrensel amblemidir. Eğriliklerin düzeltilmesi konseptinden yola çıkarak iskelet sisteminin tüm problemlerinin düzeltilmesini senmbolize eder. Bu amblem ilk olarak Nicolas Andry de Bois-Regard (1658 – 13 May 1742) tarafından 1741 yılında yazılan Orthopaedia: The art of  preventing and correction of Deformities of Children (Ortopedi: çocukların eğiriliklerinin önlenmesi ve düzeltilmesi sanatı) isimli kitapta kullanılmıştır. O tarihten itibaren bu sembol ortopedinin evrensel sembolü olarak kullanılmaktadır.

 

Uyarı: Bu sitede yer alan bilgiler sadece genel bilgilendirme içindir. Burada yer alan hiçbir bilgi, resim veya diğer araçlar gerçek hastaların tanısı veya tedavisi ile ilişkilendirilmemelidir. Bu durumun söz konusu olması durumunda bu sitenin sahibi Prof.Dr. Taner Güneş’e herhangi bir sorumluluk yüklenemez. Her kişinin sağlık problemleri ile ilgili bu site yerine doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Translate »