Ride To Italian Alps

“Ride for pleasure” ekibi olarak 2 yıldır planladığımız İtalya Alpleri gezimizi nihayet 14 – 23 Haziran 2019 tarihleri arasında gerçekleştirdik. “Ride to Italian Alps” başlıklı gezimizi Can Pak, Özcan Güneş, Cengiz Çetin, Arif Aktürk, Kerem Temel, Murat İkizler, Bülent Törel, Serdar Erkasap ve ben olmak üzere toplam 9 motor katıldık. Yine Can Pak başkanımızın mükemmel organizasyonu ile hiçbir aksama olmadan sağ salim muhteşem anılara evlerimize döndük.

14.06.2019 günü sabah saat 06:30’da 6 motor olarak Eskişehir’den Edirne’ye doğru yola çıktık. Bursa, Bandırma üzerinden Çanakkale Çardağa vardık. Burada bize Bodrumdan gelen Bülent arkadaşımız katıldı. Feribot ile Gelibolu’ya geçtikten sonra Keşan’da Çamlıbel restoranda nefis bir et ziyafeti çektik. Burada bize İstanbul’dan gelen Arif arkadaşımız katıldı. Sonrasında Edirne tren garına vardık. Gidiş yolculuğunu kısa tutmak ve Alplere geldiğimizde dinlenmiş olmak için motorla gitmek yerine trenle Avusturya Villach’a kadar gitmeyi tercih ettik. Bunun için Optima Express adlı şirketi kullandık. Gümrük ve pasaport işlemlerinden sonra motorlarımızı kompartmana yükleyip sabitledik sonrasında da bizlerde trendeki kompartmanlarımıza yerleştik. Akşam saat 18:30’da tren harket etti. Maalesef keyifli bir yolculuk olmadı. Konfordan uzak klima sistemi olamayan bir trendi. Restoranında sınırlı yiyecek mevcut. Sıcak büyük sorun. En büyük şansımız trende fazla yolcu olmaması idi. 2 gece ve 1 tam günlük yolculuk sonrasında Pazar sabah saat 04:00’de Avusturya Villach’da trenden indik ve turumuzun zevkli kısmı başladı. Oldukça güzel yollardan ve muhteşem doğa eşliğinde Zell Am Zee’ye vardık. Burada bizi Almanya’dan gelen arkadaşımız Özcan Güneş karşıladı. Nefis bir kahvaltı ve sonrasında Zell Am Zee gölünün etrafındaki kısa bir gezinti sonrasında motorlara atlayıp Grossglockner’e doğru yola çıktık. Grossglockner Alplerin en yüksek geçitlerinden birisi. Önceleri yoğun sis olsa da hava sonrasında açıldı ve nefis bir sürüş yaparak bu pass’i (geçit) tamamladık. Ardından İtalya’ya geçerek Cortina’da kaldığımız Hotel Europa’ya doğru yola çıktık. Yol üzerinde başka pass’lerden de geçtik. Ertesi gün yine aynı otele dönmek üzere Falzerago olmak üzer bir çok pass’e çıktık. Nefis bir doğa ve asfalt kalitesi muhteşem yollardan geçtik. Ertesi gün bütün motorcular için ulaşılması arzulanan ve top nokta diyebileceğimiz zorluk seviyesi yüksek stelvio pass’e çıktık. Bu pass’in çıkış tarafında tam 48 tane keskin viraj mevcut. Oldukça yüksek olan bu pass’e çıkmak zorlu bir sürüşü gerektiriyor. Tüm ekip arkadaşlarımız başarı ile sorunsuz çıktılar. Daha sonra Bormio tarafından pass’den inerek muhteşem bir kasaba olan Bormio’da Cristallo otelde konakladık. Ertesi iki günde de bir çok pass geçerek Perşembe günü dönüş yoluna başladık. Perşemde akşamı Lublijana da konakladıktan sonra ertesi akşam Sırbistan’da Niş’de konakladık. Lublijana’da sabah Özcan arkadaşımız bizden ayrılarak Almanya ya geri dönüş yolculuğuna başladı. Ertesi gün Niş’den yola çıkarak önce Hırvatistan ve sonra Bulgaristan üzerinden ülkemize geri dönerek Gelibolu’ya vardık. Geliboluda her zamanki gibi boğaz kıyısında İlhan restoranda nefis bir yemek bizi dinlendirdi. Ertesi sabah Arif ve Bülent ayrıldılar ve Bodruma doğru yola çıktılar. Başladığımız gibi biz 6 motor Eskişehir’e evlerimize geri döndük.

Bu gezi İtalya Alplerinde geçen muhteşem bir yolculuk oldu. Aslında Alpler Karadeniz yayalarının aynısı. Ama alt yapı inanılmaz. Aynı alt yapı bizim yaylarımızda olsa aslında hiçbir farkı olamayacak. Ama maalesef bu mümkün değil. Toplamda 3900 km yol yaptık. Nerede ise hiç tehlike hiçbir teknik arıza yaşamadık. Herkesin güvenli motor sürüş özelliklerine önemli katıları oldu. Adventure motor kullanan ve uzun gezileri seven herkesin yapması gereken bir yolculuk.

Aşağıda günlük rotalarımız mevcut.

Translate »